EMS bezpečně
EMS bezpečně
Bezpečnost je při EMS tréninku na prvním místě. Současné vědecké poznatky ukazují, co je nezbytné dodržovat při používání této technologie. Proto byly sportovními univerzitami v Kolíně nad Rýnem, Kaiserslauternu a Erlangenu vytvořeny následující seznamy doporučení a pokynů. Pokyny byly vytvořeny na základě shody zástupců vědecké obce, sportovních odborníků a výrobců zařízení pro EMS trénink. Těmito pokyny by se měli vždy řídit trenéři a uživatelé, kteří pracují s EMS.
Bezpečnostní pravidla
Bezpečný a efektivní EMS trénink je vždy prováděn pod dohledem vyškoleného a certifikovaného EMS trenéra.
Každý klient musí být před prvním tréninkem seznámen s kontraindikacemi. Seznámení musí být stvrzeno podpisem na tréninkové kartě, která je následně archivována. V případě opodstatněných abnormalit je potřeba doložit souhlas lékaře.
Příprava na trénink
Jako u každého intenzivního tréninku je potřeba, aby byl trénovaný jedinec dobře připravený na trénink. To znamená, že by měl být odpočatý a neměl by být pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Trénink je také vyloučen v případě horečnatého onemocnění.
Celotělový EMS trénink znamená velké zatížení svalstva a tím pádem vysokou metabolickou potřebu organismu. Tuto potřebu je důležité zajistit dostatečným příjmem potravy před tréninkem. Doporučuje se strava bohatá na sacharidy. Je potřeba zajistit alespoň 2 hodiny před tréninkem lehce stravitelnou svačinu cca 250 kcal.
Aby se zabránilo potenciálnímu selhání ledvin (zejména v případě, kdy není odhalena skrytá vada), tak je potřeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Před, během a po tréninku je potřeba vypít celkem 500ml tekutin.
Bezpečnost během tréninku
![]() |
Trénink musí být vždy vedený vyškoleným a certifikovaným EMS trenérem. |
![]() |
Trenér udržuje s klientem neustálý oční a slovní kontakt. Ovládací prvky musí být na dosah jak pro trenéra, tak pro klienta. |
![]() |
Jeden trenér nesmí trénovat zároveň více jak dva klienty. |
Během tréninku je potřeba, aby se trenér věnovat výhradně klientovi. Trenér kontroluje klienta v průběhu celé tréninkové jednotky. Pro zachování bezpečnosti je důležité, aby byl tento kontakt s klientem nepřetržitý. Kontroluje správné postavení těla, provedení cviků a intenzitu impulzů.
Možné varianty tréninkového postavení klient-trenér
![]() |
![]() |
![]() |
Varianta A | Varianta B | Varianta C |
Během tréninku musí být zajištěno, aby byly ovládací prvky přístroje na dosah jak trenérovi, tak klientovi. Ovládání nastavení a regulace intenzity musí být jednoduchá, rychlá a precizní.
- Maximální vzdálenost klienta a trenéra je na dvě paže.
- Maximální vzdálenost trenéra a přístroje je na dvě paže.
- Maximální vzdálenost klienta a přístroje je na dvě paže.
Průběh tréninku
Bez ohledu na fyzický stav klienta, předešlé zkušenosti nebo přání klienta, není možné absolvovat první / zkušební trénink v plné síle. Minimalizují se tak nežádoucí vedlejší účinky.
Po mírném úvodním tréninku může být intenzita postupně zvyšována. Teprve po 8-10 týdnech pravidelného tréninku může být intenzita nastavena na pocitovou těžkou až velmi těžkou zátěž. I při plné intenzitě musí být zajištěno, aby zátěž nebyla natolik vysoká, že by ji klient charakterizoval jako bolestivou.
Doporučuje se 5 min. program pro seznámení s impulzy, po kterém následuje plnohodnotný trénink v délce 12 min. Intenzita by měla být charakterizována jako střední. Délka tréninkové jednotky může být v následujících tréninzích postupně zvyšována na maximálních 20 min.
Frekvence tréninků během prvních 8-10 týdnů nesmí být častější jak jedenkrát týdně.
Po této základní části , může být trénink častější, ale musí být dodržen minimální časový rozestup 5 dní. Tj. čas na regeneraci ≥ 4 plné dny. Tento rozestup je důležitý pro odbourání nahromaděných odpadních látek v těle, které se vytváří během tréninku. Dostatečná regenerace pomůže k dosažení cílů.
